Tłumaczenia samochodowe

Podstawowe informacje dotyczące tłumaczenia dokumentów samochodowych.

W przypadku sprowadzenia pojazdu z zagranicy w zależności od regionu Polski trzeba dopełnić formalności niezbędnych do rejestracji. Jednym z obowiązków jest przetłumaczenie tzw. dokumentów samochodowych. Z zasady dokumenty samochodowe przetłumaczyć może tłumacz przysięgły języka niemieckiego.

We Wrocławiu zachęcam do skorzystania z moich usług w tym zakresie.

Dokumenty samochodowe w przypadku języka niemieckiego to dla Niemiec zazwyczaj karta pojazdu (zielony dokument formatu A4) oraz dowód rejestracyjny (zbliżony do naszego dowodu rejestracyjnego). W Austrii wydawane są również dwa dokumenty, koloru żółtego, formą zbliżone do naszych dowodów rejestracyjnych. W przypadku  Szwajcarii tłumaczeniu podlega książeczka licząca cztery strony, koloru szarego.

Tłumacz przysięgły języka niemieckiego nie jest w stanie niestety określić, które dokumenty są konieczne do realizacji procedury rejestracji. Obecnie w Polsce jedynie urzędnik decyduje o tym w praktyce. Jednak przyjąć należy, że w większości przypadków potrzebne będą powyższe dokumenty.

Dodatkowo ważne jest przedłożenie potwierdzenia uzyskania praw własności do pojazdu. Może to być umowa kupna sprzedaży, faktura. Istotne jest, aby dokument zawierał potwierdzenie wniesienia płatności.

Jeśli dokument jest sporządzony w dwóch językach – niemieckim i polskim, często tłumaczenie jest zbędne. Trzeba jednak pamiętać o dwujęzycznym tłumaczeniu wszystkich treści. W innym przypadku tłumacz przysięgły języka niemieckiego musi i tak dokonać tłumaczenia części pozostawionych w języku niemieckim. Często są to na przykład dodatkowe uzgodnienia lub wykaz szkód dotyczących pojazdu. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku sprowadzania pojazdu spoza obszaru UE niezbędne jest tłumaczenie dokumentacji celnej. Dotyczy to w szczególności Szwajcarii.

Czas przygotowania takiego typu tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego języka niemieckiego to zazwyczaj jeden dzień roboczy. Dokumentacja celna zajmuje z reguły od 1-2 dni roboczych. Oczywiście możliwa jest także realizacja ekspresowa.

Na ten moment tłumacz przysięgły języka niemieckiego jest jedyną uprawnioną osobą do przygotowania poświadczonego tłumaczenia z języka niemieckiego oraz na język niemiecki.

Zamów tłumaczenie